Czas czytania: < 1 minuta

Wobec spodziewanego kryzysu gospodarczego przedsiębiorcy już teraz poszukują finansowego wsparcia  utrzymywania miejsc pracy. Poszczególne państwa w różnym stopniu przewidują u siebie rozwiązania systemowe, jak np. Kurzarbeit w Niemczech. W naszym kraju póki co nie ma odpowiadającego Kurzarbeit systemu.

W Polsce funkcjonuje Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pieniężnych mający na celu wspierać pracodawców z związku z pogorszeniem się warunków prowadzenia przez nich działalności gospodarczej.

Czy przedsiębiorcy mogą już teraz otrzymać szybkie wsparcie z FGŚP?

Wsparcie finansowe na podstawie ustawy zostało przewidziane na dwie okoliczności:

  • przestoju ekonomicznego oraz
  • obniżonego czasu pracy,

w formie częściowego finansowania wynagrodzenia pracowników oraz składek na ubezpieczenie społeczne.

Tym, co na dzień 18 marca 2020 r., niestety uniemożliwi większości poszkodowanym przedsiębiorcom szybkie skorzystanie z tego wsparcia stricte na czas kryzysu zw. z pandemią, jest konieczność mierzenia wskaźników gospodarczych w dłuższym okresie (przede wszystkim spadek obrotów o 15% w okresie 6 miesięcy). Wsparcie dostępne jest już po zaistnieniu spadku a nie w zw. z przewidywanym pogorszeniem sytuacji.

Czy pracodawcy mogą liczyć na wsparcie finansowe w ramach Tarczy Antykryzysowej?

Zgodnie z zapowiedziami Rządu ustawa dot. FGŚP ma zostać znowelizowana pakietem osłonowym (Tarczą Antykryzysową), co może oznaczać zmianę długości okresów uwzględnianych w analizie do kwalifikacji do pomocy z Funduszu (stay tuned).

W ramach Tarczy Antykryzysowej przewidywane są także: przejęcie przez budżet Państwa części kosztów wynagrodzenia pracowników, których miejsca pracy są zagrożone, a także bufor amortyzujący dla samozatrudnionych, instrumenty mające na celu zapobieganie wzrostowi cen, prolongaty rat kredytowych, mikropożyczki i inne. Czekamy w tym zakresie na treść aktów prawnych.

Jeżeli potrzebują Państwo szczegółowych informacji w tym temacie zapraszamy do kontaktu.

autor

Nina Wiśniewska
Senior Consultant | Dział prawny
nina.wisniewska@olesinski.com
+48 539 737 505

opiekun merytoryczny

Lucyna Brayshaw
Partner | Radca prawny
lucyna.brayshaw@olesinski.com
+48 666 036 959