Specustawa antykryzysowa, która weszła w życie 31 marca wprowadza szereg rozwiązań dla przedsiębiorców w zakresie prawa podatkowego i ubezpieczeń społecznych. Poniżej prezentujemy zestawienie najważniejszych zmian oraz informacje o zmienionych terminach podatkowych, które zostały przesunięte w związku z wprowadzeniem stanu epidemii.
I. Najważniejsze regulacje w zakresie prawa podatkowego i ubezpieczeń społecznych
1. Podatek dochodowy (PIT i CIT)
- możliwość wstecznego odliczenia straty podatkowej (kwota maksymalnej straty możliwej do odliczenia to 5 mln zł.) poniesionej w 2020 r. od dochodu uzyskanego w 2019 r. – w przypadku gdy w 2020 r. przychody spadną o co najmniej 50% w porównaniu do 2019 r.
- odstąpienie od stosowania, w zakresie zaliczek na podatek, przepisów dotyczących tzw. złych długów wobec podatnika będącego dłużnikiem na warunkach określonych w ustawie;
- jednorazowe odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej środków trwałych nabytych w celu produkcji towarów związanych z przeciwdziałaniem COVID-19 – w szczególności maseczki ochronne, respiratory, środki odkażające, medyczna odzież ochronna, ochraniacze na obuwie, rękawiczki, okulary, gogle, środki do dezynfekcji i higieny rąk;
- możliwość odliczenia kosztów B+R z działalności, której celem jest opracowanie produktów niezbędnych do przeciwdziałania COVID-19, również od dochodu będącego podstawą obliczenia zaliczki;
- możliwość stosowania stawki IP BOX przy obliczaniu zaliczek na podatek w trakcie roku podatkowego, jeżeli kwalifikowane dochody są z IP wykorzystywanego do przeciwdziałania COVID-19;
- możliwość odstąpienia przez „małych podatników” od opłacania zaliczek w formie uproszczonej opłacanych za miesiące marzec-grudzień 2020 r.;
- umożliwienie dokonania odliczenia od dochodu (przychodu) darowizn przekazanych na przeciwdziałanie COVID-19 na rzecz wskazanych w ustawie podmiotów. Wysokość dopuszczalnego odliczenia (200%, 150% lub 100% wartości darowizny) uzależniona jest od terminu dokonania darowizny;
- podwyższenie limitów niektórych zwolnień przedmiotowych w PIT.
2. Podatek od towarów i usług (VAT):
- obniżenie stawki podatku do wysokości 0% od darowizn wyrobów i produktów medycznych dokonanych na rzecz podmiotów wskazanych w ustawie, na cele związane ze zwalczaniem COVID-19.
3. Podatek od nieruchomości (RET):
- możliwość wprowadzenia przez radę gminy w drodze uchwały, za część roku 2020, zwolnienia od podatku od nieruchomości: wskazanym grupom przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19;
- możliwość przedłużenia (przez radę gminy w drodze uchwały) terminu płatności rat podatku od nieruchomości, płatnych w kwietniu, maju i czerwcu 2020 r., nie dłużej niż do dnia 30 września 2020 r.
4. Ubezpieczenia społeczne:
- zwolnienie mikroprzedsiębiorców i samozatrudnionych z płacenia składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne przez okres 3 miesięcy (marzec-maj 2020 r.);
- zniesienie opłaty prolongacyjnej, w przypadku odroczenia terminu płatności lub rozłożenia na raty należności wobec ZUS na podstawie wniosku złożonego w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonych w związku z COVID-19 lub w okresie 30 dni następujących po ich odwołaniu.
5. Inne:
- zniesienie opłaty prolongacyjnej w związku z odroczeniem terminu płatności podatku lub rozłożeniem zapłaty podatku na raty, odroczeniem lub rozłożeniem na raty zapłaty zaległości podatkowej wraz z odsetkami na podstawie wniosku złożonego w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonych w związku z COVID-19 lub w okresie 30 dni następujących po ich odwołaniu;
- możliwość złożenia czynnego żalu także w formie dokumentu elektronicznego.
II. Terminy wynikające z przepisów prawa podatkowego, które uległy przedłużeni
- Przedłużenie terminu dla podatników CIT do złożenia zeznania o wysokości dochodu osiągniętego (straty poniesionej) – tj. formularz CIT-8 oraz wpłaty podatku należnego do 31 maja 2020 r. Ma zastosowanie dla podatników, którym rok podatkowy zakończył się w okresie od 1 grudnia 2019 r. do 31 stycznia 2020 r.
- Przedłużenie terminu dla podatników CIT do złożenia zeznania o wysokości dochodu osiągniętego (straty poniesionej) (tj. formularz CIT-8) oraz wpłaty podatku należnego do 31 lipca 2020 r. Ma zastosowanie dla podatników, którym rok podatkowy zakończył się w okresie od 1 grudnia 2019 r. do 31 marca 2020 r. a osiągali wyłącznie dochody zwolnione lub których przychody z działalności pożytku publicznego stanowiły co najmniej 80% łącznych przychodów w danym roku.
- Przedłużenie terminu na złożenie informacji o umowach zawartych z nierezydentami – tj. formularz ORD-U – do piątego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego, za który jest składana informacja. Ma zastosowanie do terminu upływającego od 31 marca 2020 r. do 31 maja 2020 r.
- Przedłużenie terminu na złożenie informacji o wysokości przychodu uzyskanego przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – tj. formularz IFT-2R – do końca piątego miesiąca roku następującego po roku podatkowym.
- Uznanie złożenia organowi podatkowemu zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) za 2019 r. oraz wpłacenie należnego podatku PIT po upływie terminu do 31 maja 2020 r. za równoznaczne ze złożeniem przez podatnika tzw. „czynnego żalu”.
- Przedłużenie terminu płatności zaliczek na podatek dochodowy od wypłacanych wynagrodzeń w marcu i kwietniu 2020 r. do 1 czerwca 2020 r. dla płatników, którzy ponieśli negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19.
- Przesunięcie obowiązku składania nowego pliku JPK_VAT (deklaracja wraz z ewidencją) z 1 kwietnia na 1 lipca 2020 r. dla dużych podatników
- Przedłużenie terminu na złożenie zawiadomienia o dokonaniu zapłaty na rachunek niezamieszczony w wykazie podatników VAT, o którym mowa w art. 96b ust. 1 ustawy o VAT (z 3-dniowego do 14-dniowego).
- Przesunięcie terminu stosowania nowej matrycy stawek VAT o 3 miesiące, tj. od 1 lipca 2020 r.
- Przesunięcie związane z wydawaniem i stosowaniem (moc wiążąca i ochrona dla podatników) wiążących informacji stawkowych (WIS). Wydane przed 1 lipca 2020 r. WIS będą wiązać organy podatkowe w odniesieniu do transakcji dokonanych po dniu 30 czerwca 2020 r.
- Przedłużenie obowiązywania z 31 marca 2020 r. do 31 sierpnia 2020 r. okresu przejściowego dot. dokonywania zakupu paliw opałowych na „starych zasadach”.
- Przedłużenie terminu do zapłaty podatku od przychodów z budynków za miesiące marzec-maj 2020 r. do 20 lipca 2020 r., na warunkach określonych w ustawie.
- Odroczenie podatku do sprzedaży detalicznej do 1 stycznia 2021 r.
- Wydłużenie terminu na złożenie informacji o cenach transferowych (TP-R) za 2019 r. do 30 września 2020 r. – dla podatników zobowiązanych do złożenia informacji przed 30 września.
- Zawieszenie biegu terminów w zakresie schematów podatkowych krajowych i transgranicznych w okresie od 31 marca 2020 r. do dnia odwołania stanu epidemii, nie później jednak niż do 30 czerwca 2020 r. (nowe terminy nie rozpoczynają się).
- Przedłużenie terminu 3 miesięcznego na wydanie interpretacji dla wniosków o wydanie interpretacji indywidualnej złożonych i nierozpatrzonych do dnia wejścia w życie ustawy o kolejne 3 miesiące.
- Bieg terminów procesowych i sądowych oraz w toku postępowań i kontroli podatkowych nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu na okres stanu epidemii (w określonych przypadkach organ może wezwać do dokonania czynności).
Jeśli pojawią się kolejne regulacja w zakresie prawa podatkowego i ubezpieczeń społecznych, będziemy Państwa informować.
AUTOR:
Anna Łozowska
Senior consultant, radca prawny
anna.lozowska@olesinski.com
+48 660 687 944
Paweł Stanek
Consultant, radca prawny
pawel.stanek@olesinski.com
OPIEKUN MERYTORYCZNY:
Wojciech Fryze
Partner, adwokat
wojciech.fryze@olesinski.com
+48 728 403 393