Przedsiębiorcy podejmują aktualnie szereg działań w celu zapewnienia ciągłości produkcji, przy jednoczesnym utrzymaniu dotychczasowych miejsc pracy lub przynajmniej ich znacznej części. Coraz chętniej korzystają z udogodnień oferowanych przez Tarczę Antykryzysową, m.in. poprzez obniżenie etatów.
Etaty a zezwolenie czy decyzja o wsparciu
Trzeba jednak pamiętać, że takie działania mają lub mogą mieć bezpośredni wpływ na zobowiązania wynikające z pomocy publicznej, w szczególności z zezwoleń strefowych i decyzji o wsparciu. Obniżenie etatów może bowiem powodować spadek łącznej liczby etatów w przedsiębiorstwie poniżej wymaganego minimum z zezwolenia czy decyzji o wsparciu (przykładowo 10 osób na 80% etatu to de facto 8 pełnych etatów). Co więcej, nie tylko ruchy w obrębie zatrudnienia mogą być potencjalnie niebezpieczne. Opracowaliśmy praktyczną tabelę, która prezentuje najczęstsze działania przedsiębiorców w dobie kryzysu pandemii, a które mogą wymagać konkretnych działań ze strony spółki, aby nie były uznane za naruszenie przepisów o pomocy publicznej.

Niebezpieczne skutki
Naruszenie może skutkować nawet zwrotem całej pomocy i to także w tej niewykorzystanej części. Dlatego identyfikacja jakiegokolwiek z zaprezentowanych w tabeli działań wymaga równoległych działań zabezpieczających dotacje i zwolnienia podatkowe.
AUTOR:
Marta Hausmann-Kostka
Senior manager, radca prawny
marta.hasumann@olesinski.com
+48 664 920 429